Cyfrowe układanki

Najmłodszymi odbiorcami produktów rynku multimediów już od dawna są dzieci. Ilości tytułów gier i programów dla nich dostępnych nie sposób policzyć. Przy wyborze gry dla dzieci koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na treść jaką niesie ze sobą dany tytuł. Nietrudno bowiem trafić na pozycję obfitującą w krwawe sceny i niecenzuralne słowa, czyli coś przed czym rodzice chcieliby skutecznie chronić swoje skarby. Warto zatem zwracać uwagę na system oznaczania gier komputerowych – tzw. “rating”. Dzięki niemu, już oglądając pudełko dowiemy się dla jakiego wieku dany tytuł jest odpowiedni, a dla jakiego – nie.

Jednak gry komputerowe to nie wszystko. Dla dzieci powstają również programy edukacyjne, zgadywanki, łamigłówki, malowanki. Te ostatnie polegają dokładnie na tym samym, co ich “analogowa” forma. Chodzi zatem o wypełnienie kolorem odpowiednich pól/części obrazka, które po zakończeniu zabawy uwidocznią ukrytą w malowance postać, zwierzę, budowlę, lub cokolwiek wg pomysłu autora.

Grą, która od dziesiątek lat cieszy się niezmienną popularnością w swej tradycyjnej formie jest zaś sudoku – logiczna łamigłówka, polegająca na odpowiednim wypełnieniu diagramu za pomocą cyfr od 1 do 9. Istnieją obecnie setki stron internetowych promujące ten rodzaj rozrywki. Praktycznie na każdej z nich możemy wybrać jeden z kilku poziomów trudności, co zapewnia rozrywkę niemal każdej grupie użytkowników – od początkujących – najmniej doświadczonych, po weteranów internetowych łamigłówek.

Comments are closed.